Egyre népszerűbbek a külföldi ösztöndíjprogramok a magyarok körében is. A felsőoktatásban a hallgatók körében főként az Erasmus a legnépszerűbb, amelynek költségvetési problémáiról pár hete lehetett olvasni.
Felmérések szerint az előző évhez képest 4,5%-al nőtt azon hallgatók száma, akik igénybe vették ezt az ösztöndíjprogramot. Az előző évekhez képest az is elmondható, hogy a külföldről beutazó hallgatók száma is megnövekedett, azonban a magyarok még mindig nagyobb arányban utaznak ki. A kiutazók közül legtöbb diák egy félévet tölt el a főiskolai, egyetemi tanulmányának ideje alatt külföldön, hiszen ez az az időtartam, amit még könnyedén bepótolhatnak a diplomájuk megszerzéséig. Különösen fontos megemlíteni azt is, hogy az Erasmus kapcsán megnövekedett a szakmai gyakorlatban részt vevő hallgatók száma, illetve a ki- és beutazó oktatók száma is.
Pár hete lehetett olvasni arról, hogy gondok adódtak az Erasmus csereprogramban, mivel mintegy 9 milliárd forint hiányzik a sikeres működéshez. Azonban fontosnak tartom megemlíteni azt, hogy ez a probléma már nem érintheti a most kint lévő hallgatókat, illetve azokat, akik a tavaszi félévre igényelték meg pályázatukat, mivel ezen összegek már a tanév elejétől az iskolák rendelkezéseire állnak. Nemrégiben kezdték meg megszervezni a Fraternité 2020, amely az egyik első Európai Polgári Kezdeményezés és legfőbb célja az európai uniós csereprogramok népszerűsítése, illetve hogy még több hallgató kaphasson esélyt külföldi tanulmányútra. Az indítvány érvényességhez a szervezőknek egymillió aláírást kell összegyűjteniük legkevesebb hét tagállamból egy év alatt. Magyarországról minimum 16500 aláírásra lenne szükség a programnak a siker eléréshez, amelyet a kezdeményezés hivatalos weboldalán tehetnek meg.
S.T.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.